دسته‌هامقاله

ضرر و زیان دخانیات

ضرر دخانیات

اپیدمی دخانیات یکی از جدی ترین تهدیدهای بهداشت عمومی است که در جهان پدیدار شده است. سالانه بیش از 8 میلیون نفر بر اثر آن جان خود را از دست می دهند. بیش از 7 میلیون نفر از آنها مصرف کنندگان دخانیات و مصرف کنندگان سابق و بیش از 1.2 میلیون نفر غیر سیگاری هستند که در معرض دود سیگار قرار دارند. (1)

 

همه انواع استعمال دخانیات برای سلامتی مضر است و هیچ دوز بی ضرری از آن وجود ندارد. رایج ترین نوع مصرف دخانیات در جهان سیگار کشیدن است. انواع دیگر محصولات تنباکو شامل تنباکو قلیان ، سیگار ، سیگاریلو ، تنباکو رول ، تنباکو پیپ ، بیدیس و کرتک است.ضرر سیگار

 

استفاده از دخانیات قلیان همانند سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است. با این حال ، مصرف کنندگان اغلب درک چندانی از آسیب سیگار کشیدن ندارند یا دست کم می گیرند.

 

تنباکو بدون دود بسیار اعتیادآور است و همچنین برای سلامتی مضر است. حاوی مواد سرطان زا است و استفاده از آن خطر سرطان مغز ، گردن ، گلو ، مری و دهان (از جمله سرطان زبان ، لب و لثه) و همچنین بیماری های مختلف دندان را افزایش می دهد.

 

از 1.3 میلیارد مصرف کننده دخانیات ، 80 درصد در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​زندگی می کنند که بیشترین بار بیماری و مرگ ناشی از مصرف دخانیات را دارند. استفاده از دخانیات فقر را تشدید می کند زیرا خانوارها برخی از منابع مورد نیاز خود را برای تأمین نیازهای دخانیات مانند غذا و سرپناه مصرف می کنند.

 

استعمال دخانیات باعث خسارت اقتصادی قابل توجهی می شود که از جمله در هزینه های قابل توجه مراقبت های بهداشتی مرتبط با درمان بیماری های ناشی از دخانیات و از دست دادن سرمایه انسانی ناشی از عوارض و مرگ و میر ناشی از دخانیات منعکس می شود.

 

در برخی از کشورها ، کودکان خانواده های فقیر برای تکمیل بودجه خانواده در مزارع دخانیات کار می کنند. تنباکوکاران همچنین مستعد ابتلا به تعدادی از عوامل خطرساز سلامتی از جمله بیماری دخانیات سبز هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.